Co je to Advent

23. listopadu 2016 v 9:23 | já |  Naše domškola
Ano ano,adventní čas už pomalu klepe na dveře a tak je správná doba k tomu,seznámit dítko s jeho původem a tradicemi,Chcete-li spadá to do vlastivědy anebo klidně do výtvarné výchovy,kde to můžete spojit i s nějakou tou výrobou věnečku.

Tak se na to podíváme.
Adventní čas začíná 4 týdny před začátkem Vánoc.Lidé se chystají na Vánoce a snaží se pomáhat druhým.Do té doby dříve lidé pracovali hodně venku hlavně na polích a když začalo být venku zima a úroda byla sklizená,věnovali se práci doma.Drali peří,tkali a předli.U draní peří se scházeli sousedé a přátelé rodiny,děti se uvelebili na peci a poslouchali vzpomínky starších nebo podivuhodné příběhy a strašidelné historky.

V 19.století se k nám dostal adventní věnec na kterém jsou 4 svíčky,každá má mít jinou barvu.Na 1.neděli adventní někdy mezi 27. listopadem a 3. prosincem se zapalovala svíčka fialová,je to svíčka proroků a měla by značit vzpomínku na ty,co předpověděli narození Ježíše.Na 2.neděli se zapaluje svíčka také fialová,je to svíčka betlémská a znamená lásku.Na 3.neděli se zapaluje svíčka růžová a to je svíčka pastýřská,znamená radost z toho,že se přiblížili Vánoce a bude končit půst.No a 4.svíčka je svíčka fialová a je to svíčka andělská a ta představuje mír a pokoj všem lidem.
Kromě toho věnce se dodnešních dob v mnoha rodinách dodržují i další zvyky a tradice,Třeba ,,,barborky....

Barbora má svátek 4.prosince a ten den lidé chodí a nařežou si do vázy pár větviček z ovocných stromů,říká se,že když do Vánoc ve váze vykvetou děvčata v domě se do roka vdají a do domu přijde štěstí,Svatá Barbora dříve nosila večer před svým svátkem dárečky,obdarovávala hodné děti a zlobivé napomínala.Úplně stejně jako Mikuláš,který chodí vlastně den po ní,tedy 5.prosince a dělá to samé,jen k tomu napomínání má čerty.

Na začátku adventního času se v domácnostech také začínali péct perníčky,protože ty jsou po upečení tvrdé a potřebují právě tolik času co trvá advent,aby změkli,takže 4.týdny.A ke konci adventu se začínala péct také vánočka.Vánočku dříve pekli tak,že se do ní zapékal peníz a kdo ten peníz našel měl být bohatý a zdravý celý rok.Když se vánočka nepovedla a byla prasklá nebo křivá znamenalo to neštěstí .Lidé tomu věřili a hospodyně se snažili mít opravdu nádherné a ručně dělané vánočky.

Těsně před Vánoci se staví betlémy.Někdo má doma krásné a vyřezávané ze dřeva a někdo jen z papíru,betlém se dá vyrobit i z moduritu.Betlémy se staví proto,aby si lidé vzpoměli na původ Vánoc a jejich kouzla.

Na stolech bývala vždycky mísa s ovocem,bylo čerstvé ale i sušené,lidé dříve neuměli zavařovat nebo mrazit a sušení ovoce byl dobrý způsob,jak si uskladnit některé ovoce i na zimu.Ovoce na stole znamenalo dobrou úrodu na celý rok.

No a nakonec už se zdobí stromeček.Ještě v 16.století církev trestala každého,kdo si stromek doma postavil,byl to pro ni pohanský zvyk a to církev opravdu netolerovala,ale později už ji to zřejmě přešlo a stromečky tak dneska zdobí skoro každý,kdo je zdobit chce.Původně se stromek věšel vzhůru nohama a zdobili se slaměnými doma vyráběnými ozdobami,jablíčky,oříšky anebo voňavými perníčky.Dneska se kupodivu stromek považuje za křesťanský zvyk i když církev kdysi nemohla vůbec přenést přes srdce,že se na Vánoce zdobí.

Každý rok si můžeš domů přinést betlémské světlo,to je plamínek svíčky,který se zapaluje kdesi v dálce v Betlémské jeskyni a lidé ho odtud roznáší do celého světa.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama