Domškola nám prospívá

8. listopadu 2016 v 3:00 | já |  Naše domškola

Tak je zase o čem psát.

Dlouho ne že by nebylo,ale nebyl čas na psaní.Seběhlo se toho moc a moc.Blog zatím spal,pravda,na moje poměry vcelku dlouhou dobu,ale ono mu to neuškodilo :).
Stali se z nás domškoláci,Nejsme první a ani poslední a rozhodně už to dneska není nic ojedinělého,ba řekla bych vcelku naopak.Zvládli jsme v běžné školní docházce 4.roky hlavně díky báječné paní ředitelce.Odcházela do důchodu chvíli po tom,co jsme ze školy odešli i my.Možná to byl osud,co to takhle zařídil.Kdo ví.
Uběhlo 6.měsíců co se z nás stali domškoláci a přišlo mnoho změn.Syn se stal klidnějším,pracovitějším a učenlivějším.Na online výuku se každý den velmi těší.Jeho třídní pan učitel Zrník je neobyčejně empatický a velmi inspirativní,syn ho miluje a hlavně v hodinách Přírodovědy se snaží stále zapojovat.Paní učitelka na angličtinu je sympatická mladá žena,přirozená autorita,která způsobila,že syn při prvních online hodinách angličtiny volal do skype,že ještě nechce skončit a děti se k němu přidávali.Umí vyprávět krásné příběhy,které vypráví jak v českém tak v anglickém jazyce a děti je s ní poté nadšeně překládají,čtou i konverzují.Její hodiny jsou báječné,rodič,který anglicky skoro nic neumí se tak hodně přiučí.
Hodiny českého jazyka s třídním panem učitelem se stávají díky virtuální tabuli zábavou a hrou,která děti během jediné vyučovací hodiny naučí velmi mnoho a hlavně si to pamatují.Vlastivěda je rozdělena pololetně do dvou celků.V prvním pololetí se probírá hlavně dějepis a ve druhém pak zeměpisná část.Je to geniální řešení,které dětem nezaplňuje hlavičky a bezpečně upevní učivo celku.K tomu pan učitel dokáže vyprávět nádherné příběhy vztahující se k dobám dávno minulým a k tomu přidá i některá ověřená fakta coby zajímavost,tím děti zaujme a je prostor k diskusi.
Přírodověda je také velice úžasně zpracovaný a pojatý předmět nezaobírající se pouze fakty v učebnici.Do virtuální tabule dětem pan učitel vkládá i krásná videa a pak se dětí ptá co viděli a čeho všeho si v tom videu všimly.Šanci na diskusi dostane úplně každý a hodiny přírodovědy provází opravdu nadšené a doplňující diskuse,kdy se děti předhání ve znalostech a doplňují co všechno navíc vědí a znají.
Syn nikdy neměl žádnou z ..výchov..V běžné školní docházce z nich musel být osvobozen.My nyní v prvním pololetí budeme hodnoceni z výtvarné výchovy.Je zadáno pár témat do portfolia,která by měla být vypracována a dovezena na přezkoušení.Syn bude mít krom jediného(kreslení rodiny,nemaluje postavy) všechna a dokonce i něco navíc.Objevuje se mnou kouzlo kreslení redisperem a tuší,kombinace tužky a temper,lepení do malování a podobné věci.Děláme odlitky ze sádry i malé ozdůbky z moduritu.Vše co dělá navíc vkládám do portfolia,které mu stejně jako u ostatních předmětů poslouží k základu hodnocení.
Od druhého pololetí pak je v plánu zařadit portfoliovou metodou i pracovní činnost a tělesnou výchovu,kdy nafocením pohybových aktivit a pracovních aktivit bude ohodnocen poprvé i z těchto předmětů.
Jako podklady k hodnocení z vlasivědy pak dodáme i fotografie z návštěv muzeí a různých akcí vztahujících se k dějinám naší země.Do portfolia lze vkládat i krátká videa zachycující zážitky nebo nevídané objevy,jako třeba užovku obojkovou objevenou na vycházce.
Matematika...největší kámen úrazu celé školní docházky.Panika,strach,nechápání čísel a početních operací.Pomalinku syn začíná zjišťovat,že to tak být nemusí.Během posledních dvou měsíců se nejen naučil chápat a rozumět násobilce,kterou vůbec neovládal,ale dokonce pochopil systém dělení,což je obrovský úspěch.Sčítání a odečítání pod sebe se neuvěřitelně zlepšilo a písemné násobení mu jde krásně.Dokonce i dělení s ocáskem začíná jít částečně bez pomůcky.Jednoduché slovní úlohy krásně zvládá a už i lépe rýsuje.Ovládl zaokrouhlování na tisíce.
Domškola pod vedením školy v Březové mu dodala sebevědomí,odstraňuje den ze dne více a více pocity neúspěchu a pomalu odstraňuje strach ze selhání.Už se částečně naučil říct nahlas a beze strachu či studu..pane učiteli já to nevím nebo já tomu nerozumím...Je úžasné sledovat jak postupuje pomalu vpřed,když ještě nedávno stál na místě a bál se.
Každý den je v kolektivu různě starých dětí a čím dál tím víc se učí různé situace a věci,které k správné socializac(to slovo nesnáším)potřebuje.
Každý den je hodně venku mezi lidmi i zvířaty.Už to není ustrašený uzlíček nervů z diktátů a písemek,z vyvolání.Dokonce si i sám odsouhlasil případný testík přes Skype na známky.Což je něco neuvěřitelného,když vezmu v potaz,jak se řeklo test byl na hromadě.
Až na svá horší období,která v domácím vzdělávání lépe zvládá,velmi pokročil a velmi se zlepšil v mnoha směrech.Jsem na něj pyšná a moje díky směřují do Březové.Pan ředitel Zimčík je neuvěřitelný muž.Vděčím u za to,že syn může opakovat ročník ze zdravotních důvodů,vděčím mu za to,že dokáže postoupit do dalšího ročníku se ctí a beze strachu,že to nezvládne a také mu vděčím za to,že učení přestalo být strašákem,ale stalo se něčím co baví a jde.Nikdy neřekne,že nemá čas,nikdy člověka neodbude a nezlehčuje jeho obavy,nikdy se nechová povýšeně.
Březovská škola je unikátní,navýšila svou kapacitu na 1000 žáků přesto,že na domškoláky má jen čtvrtinu normativu,Svou online výuku si financuje sama bez jakéhokoli přispění státu.Poskytuje vzdělávajícím rodičům nadstandart o jakém se může učitelům ,žákům i rodičům jen zdát.
Náš případ je jen kapkou v moři těch co jsou na tom podobně nebo stejně.Dlouho jsem si nebyla jistá,zda to zvládnu,zda zvládnu učit doma úplně a ne jen v rámci jediného dne jako v běžné škole.Dneska už vím,že zvládnu,já i syn.Ze školy je maximální možná podpora vyučujícího rodiče,bezvadná a okamžitá komunikace při řešení problémů a dokonalá informovanost.Je to něco,co v dnešní době zní skoro jako zázrak.
Když to všechno píšu tak s vděčností vzpomínám na naší paní ředitelku,která byla naším záchraným člunem během uplynulých čtyř let.Díky ní jsme ty čtyři roky zvládali,vždycky si na mě udělala čas,vždycky mě vyslechla a nikdy nebyla proti tomu zkusit novou věc,vždycky říkala,že jí jde hlavně o Alexe a o to,aby prospíval.Ať už se jednalo o cokoli,nikdy pro ni nebyl problém něco realizovat.Byla to skvělá PANÍ ředitelka a já jí přeju,aby si ten důchod zaslouženě užila.
Paní zástupkyni jsem mohla kdykoli zavolat na její soukromý mobil nebo poslat zprávu,vždy byla ochotná a usměvavá.Tyto dvě ženy byli naším základním stavebním kamenem celé čtyři roky v běžné škole a jen díky jim to všechno až do poslední chvíle šlo.Jsem jim vděčná a děkuji.Za ty čtyři roky jsem se naučila věřit si,spoléhat se na sebe a nevzdávat se.Byli to velmi důležité čtyři roky,které jsem potřebovala,abych mohla udělat velkou změnu a krok jiným směrem,abych našla odvahu dělat věci jinak a nebát se.

 


Komentáře

1 Jana Jana | 9. listopadu 2016 v 8:20 | Reagovat

Paní Dano, máte můj obdiv za to, jak vše zvládáte. Držím Vám palce a přeji hodně trpělivosti a energie, Alexovi přeji hodně úspěchů v jeho odvážných krůčcích kupředu.
Jana

2 DANA DANA | 23. listopadu 2016 v 10:00 | Reagovat

Moc Vám děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama