Únor 2017

Šunkofleky

19. února 2017 v 14:33 | já |  Pracovní činnost


Jak začlenit.....

18. února 2017 v 15:57 | Pavlína Kosová |  Názory

Jak začlenit autisty do běžného života? Česko bude brát inspiraci v USA

České školství plánuje testovat ABA terapii, kterou začali experti využívat poprvé v americké Pensylvánii

Článek

V éře, kdy ve Spojených státech amerických rapidně stoupl počet lidí, kterým byl diagnostikován autismus, začali tamní psychologové a terapeutové zkoušet speciální metodu, která je založená na aplikované behaviorální analýze (ABA).
Zjednodušeně jde o pyramidový model, kdy nejvhodnější způsob terapie pro autistu hledají společně učitelé, psychologové a speciální pedagogové. Ve výsledku se pak změnou přístupu k učení snaží ovlivnit chování autisty.
"Ve spolupráci s Národní radou pro zdravotně postižené a s některými lékaři, budeme tento model ověřovat na vybrané pražské škole," řekla Seznamu náměstkyně Národního ústavu pro vzdělávání Jana Zapletalová.
V České republice se budou moci model ABA učit budoucí pedagogové. Od zimního semestru 2017 totiž získala Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně akreditaci na výuku této metody, která by v budoucnu mohla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Svátek všech Aspíků :)

18. února 2017 v 13:19 | já |  2.duben...náš svátek
Pořádně to oslavte :)

Třikrát víc dětí s autismem

5. února 2017 v 17:00 | Pavlína Kosová |  Názory

Za šest let třikrát víc dětí s autismem. Školy se musí připravit, říká náměstek

včera 20:34
Učitelé zatím nejsou připraveni pomoci začlenit do běžných tříd děti s poruchami autistického spektra.

Článek

Novela školského zákona zavedla od září 2016 hned několik změn ve vzdělávacím systému. Tou, jež vyvolala nejvíc emocí, byla inkluze: Společné vzdělávání žáků s těmi, kteří mají tělesný nebo mentální handicap či pocházejí ze sociálně slabších rodin.
Jednou z výzev, před nimiž teď učitelé stojí, je pomoc dětem s poruchami autistického spektra. Jde o poruchy dětského mentálního vývoje, kam patří dětský autismus, Aspergerův syndrom či dezintegrační porucha.
"Pokud jde o děti s těmito poruchami, za posledních šest let se nám jejich počet zvýšil dvoj až trojnásobně. Znamená to pro nás obrovské výzvy, jakým způsobem těmto dětem, které mají často velmi vysoké IQ, mnohdy jím i převyšují své vrstevníky, pomoci při vzdělání," uvedl pro Seznam Stanislav Štech, náměstek ministryně školství.
Osvědčila se inkluze v českých školách? Jaký bude její další vývoj? Podrobnosti si můžete poslechnout ve studiu Seznam Zprávy.